• Aktualności

    Warto przeczytać
          • OGÓLNOPOLSKI TEST DYSLEKSJI

          • Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo nauka zasad pisowni sprawia Ci duży kłopot?  A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.

            Jak to sprawdzić? Idealną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, organizowany w dniach 5-10.10.2023 r. Udział nic nie kosztuje. Test można rozwiązać zarówno przez przeglądarkę, jak i w bezpłatnej aplikacji Zday dostępnej w Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=live.zday.app&pli=1) oraz

            App Store (https://apps.apple.com/pl/app/zday/id6461458006?l=pl).

            Wypełnienie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczestnik od razu zobaczy swój rezultat. Będzie to wyrażone w procentach prawdopodobieństwo , że masz dysleksję wraz z komentarzem identyfikującym Twoje trudności oraz sugerującym dalsze kroki.

            Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale może stanowić sygnał do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie należy się bać ani wstydzić. U wielu sławnych osób stwierdzono to zaburzenie i wyraźnie widać, że nie przeszkodziło im w odniesieniu sukcesu.

            - Wielu uczniów zbyt późno dowiaduje się, że mogą mieć dysleksję.  Z tego powodu osiągają na przykład gorszewyniki na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ_ podlegają ocenie na zasadach jednakowych z ogółem uczniów - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - Ogólnopolski Test

            Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.

            Chcesz dowiedzieć się więcej? Wszystkie informacje znajdziesz na:

            https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/

            Ogólnopolski Test Dysleksji jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy podstawówki wzwyż). W sytuacji, gdy uczestnikiem jest osoba poniżej 13 roku życia, rekomendujemy, aby test był rozwiązywany przez rodzica lub opiekuna prawnego.

            To bezpłatne wydarzenie organizowane jest z inicjatywy serwisu edukacyjnego Zday.pl [2], pod patronatem Fundacji Języka Polskiego, fundacji Kopalnia Pomysłów oraz fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej.

            Test odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

             

          • PIERWSZAKI REALIZUJĄ PROGRAM "ŚWIADOMOŚĆ PROCENTUJE"

          •  Uczniowie klas: 1b i 1c  rozpoczęli cykl spotkań muzycznych online wraz z autorką bajek, wierszy i piosenek dla dzieci Panią Moniką Kluzą . Zajęcia prowadzone w ramach Programu mają na celu między innymi dodanie pewności siebie, rozbudzenie potencjału, stworzenie przestrzeni aby dzieci uwierzyły w siebie, doceniły się wzajemnie. Tytuł pierwszego spotkania to „Przyjaźń. O prawach świata, które wspierają harmonijny rozwój dzieci i poprawiają relacje w grupie".  Zajęcia  były pełne tańców, śmiechu, ćwiczeń, zajęć plastycznych i wciągnęły dzieci do wspólnej zabawy, budując prawidłowe relacje w grupie. Podczas zajęć starały się odpowiedzieć na pytania :

            *Co sprawia, że przyjaźnimy się z jakimiś osobami?

            *Gdzie możemy spotkać przyjaciół?

            *Kiedy możemy rozpoznać, że przyjaźń jest prawdziwa?

            *Gdzie w świecie jest takie miejsce w którym przyjaźń jest bardzo ważna?

            *Jak myślicie, czy w kosmosie jest potrzebna przyjaźń?

            Zajęcia, oparte są głównie o metodę umuzykalniania dzieci ,metodę aktywnego słuchania muzyki, metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, metoda gimnastyki  twórczej (ekspresyjnej), metodę kinezjologii edukacyjnej, pedagogikę zabawy, pedagogikę uśmiechu oraz autorską metodę Moniki Kluzy – trening muzyczny marzeń.

            Z niecierpliwością i zaciekawieniem czekamy na kolejne spotkanie.

             

            opr. Agnieszka .Adamczyk

          • BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE

          •  

              

            Klasa 1c była na wycieczce edukacyjnej  w Miasteczku Ruchu Drogowego przy bielawskim parku. Pierwszaki uczyły się rozpoznawać znaki drogowe i  przygotowywały się  do bezpiecznego poruszania się po drodze. Pilnie stosowały w praktyce zasadę przechodzenia przez pasy. W czasie wycieczki dzieci  połączyły naukę z zabawą. 

             

            opr. Agnieszka Adamczyk

              

          • WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

          • „Tylko moc ciała i ducha wyznaczyć może granice zwycięstwa”.

            Pierre de Coubertin, 1912

            W dniach 29.09.2023 - 01.10.2023 r. Pani Dyrektor Beata Lis i Pani Wicedyrektor Beata Tomczak - Litwa biorą udział w Ogólnokrajowym Sejmiku Rad Olimpijskich Klubów Olimpijczyka i Szkół im. Polskich Olimpijczyków w Piasecznie. Działacze środowisk sportowych spotkali się, by wymienić doświadczenia i pomysły, porozmawiać o sprawach sportu, idei olimpizmu, miejscu aktywności sportowej w naszym życiu.

            Jest ciekawie!

            Relacja z pierwszego dnia 👇

            https://radaolimpijska.pl/

             

          • STYPENDIA ARTYSTYCZNE

          • 28 września 2023 r. w MOKiS odbyła się uroczysta Gala wręczenia stypendiów artystycznych Burmistrza Miasta Bielawa. Stypendia otrzymało 32 uzdolnionych bielawian.  Z naszej szkoły stypendia otrzymali: Mary Jane Alichniewicz, Ariena Wiktorska, Amelia Furmańczyk, Matylda Oluwole,  Karen Kaptur, Natasza Jakubowska, Morgan Kaptur, Kacper Rygiewicz,  Filip Musiałek.

            Uroczystość uświetniły występy naszego szkolnego zespołu wokalnego oraz solistów.   

             

            opr. Anna Lutz

          • MATEMATYKA - INACZEJ

          • 29.09.202 3r. klasa 7c wzięła udział w zajęciach matematycznych nt. "Ile krawędzi ma piłka" w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauk.

            opr. Marlena Włostowska

          • "PO PROSTU SUPER"

          • 27.09.2023 r.

            Integracja uczniów klas 4a i 4 d.

            Kino, zabawy, spacer- obchodów Dnia Chłopaka cd.:), a to jeszcze nie koniec... .

          • MY TEŻ CZYTAMY

          • 22 września 2023 r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.Uczniowie oraz nauczyciele na tle pięknej dekoracji nadniemeńskiego krajobrazu wykonanego przez uczniów kl.7b czytali fragmenty powieści opisujące schyłek lata oraz przygotowania do wesela.Słuchacze podczas czytania wykonywali pracę plastyczną - swoje wyobrażenie pejzażu.Spotkanie uświetniły uczennice z kl.5b i 7b, które w przepięknych ludowych, kolorowych strojach odegrały scenkę powrotu z kościoła.Na zakończenie wszystkim uczestnikom przybito w zeszytach okolicznościową pieczęć otrzymaną od Prezydenta RP, pod którego patronatem odbywa się akcja.

             

            opr. Jolanta Hada-Jasikowska

          • "POZNAJ GÓRY SOWIE" - KONKURS

          • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Ostroszowicach serdecznie zaprasza uczniów klas V-VIII do udziału w I edycji Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczo-Artystycznego „Poznaj Góry Sowie” pod patronatem

            I Wicewojewody Dolnośląskiego.

            Celem konkursu jest propagowanie unikatowego piękna Gór Sowich wśród mieszkańców województwa dolnośląskiego. Konkurs będzie odbywał się cyklicznie 2 razy w ciągu roku szkolnego. W jesiennej edycji

            konkursu organizator przewidział 2 kategorie konkursowe:

            1)     „Najpiękniejsze miejsce w Górach Sowich” – praca

            plastyczna kl. V-VIII

            2)     „Góry Sowie w jesiennej odsłonie” – tryptyk fotograficzny

            kl. V - VIII

            Regulamin konkursu, karta zgłoszenia i oświadczenia w załączeniu:

            regulamin_konkursu_przyrodniczo-artystycznego.pdf

             

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • 2 X w poniedziałek serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wspólnego świętowania DNIA CHŁOPAKA. W tym roku będzie to „dzień kapelusza”, którego posiadanie zwalnia z ustnych odpowiedzi.

             

            Zapraszamy również do sklepiku uczniowskiego obok auli. Będzie coś na słodko i nie tylko……..

          • „DZIEŃ KOLORÓW”

          • ​​​​​​​21.09.2023 r.

            W naszej szkole eksplodowała niezwykła paleta barw. Paleta stworzona przez samych uczniów, którzy wzięli udział w zabawie po nazwą „Dzień kolorów”. Zabawa polegała na tym, że uczniowie poszczególnych klas założyli ubrania w określonym, wcześniej wybranym, kolorze. Klasy 1-3 tworzyły również kolorowe prace plastyczne.  Kolory sprawiły, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele nabrali pozytywnej energii do pracy i nie poddali się  jesiennym nastrojom. Mamy nadzieję, że ta radość i optymizm trwać będą aż do samej wiosny.​​​​​​​​​​​​​

            ​​​​​​​

            Tego wszystkim życzymy i dziękujemy za udział w zabawie:)

          • POZNAJ POLSKĘ CZYLI NIESAMOWITA WARSZAWSKA PRZYGODA

          • 19-21.09.2023 r.

            POZNAJ POLSKĘ czyli niesamowita warszawska przygoda uczniów klasy 6c i 7d. 🧜‍♀️

            Dzień 1 😊

            Wyruszyliśmy 18 września o godz. 5.00. Warszawa przywitała nas deszczem 🌦️, co nie przeszkodziło nam w realizacji naszych planów.

            Pobyt w Warszawie rozpoczęliśmy miłym akcentem czyli zakupami w centrum handlowym "Złote Tarasy" , spotkało się to aplauzem 🤗👏 ze strony uczestników. Po efektywnych zakupach i poprawie pogody ⛅udaliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich. Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie stadionu PGE trasą kibica wraz z przewodnikiem.

            Dla wielu uczniów wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Wszyscy poczuli ducha sportowego. Widok z górnych trybun, pobyt w szatniach piłkarzy i sali konferencyjnej zrobił na nas ogromne wrażenie.

            Dzień 2 😊

            Dzisiejszy słoneczny dzień rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

            Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy wysłuchaliśmy opowieści powstańców i obejrzeliśmy powstańcze pamiątki. Przewodnik pomógł nam zrozumieć, jak się czuli przemieszczający się  kanałami żołnierze i zobaczyć z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. W melancholijnym nastroju udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Tam uczniowie mieli okazję zaspokoić swoją ciekawość oraz  naturalną potrzebę poznawania świata, poprzez oglądanie różnego rodzaju eksponatów, udział w doświadczeniach oraz eksperymentach. Po świetnej zabawie poszliśmy na spacer po Starym Mieście słuchając opowieści i anegdot o mijanych zabytkach i wielu innych ciekawych miejsc.

            Dzień był pełen wrażeń i refleksji 🤗

            Dzień 3 😊

            Ten piękny słoneczny dzień rozpoczęliśmy wizytą na Powązkach wojskowych. Następnie udaliśmy się na spacer po pięknych ogrodach w Wilanowie. Przed podróżą do domu zrelaksowaliśmy się jedząc lody 🍦 i pyszne gofry 🧇.

            Pozdrawiamy wszystkich: klasa 6c i 7d😊

             

            opr. Monika Rusnak Agnieszka Misztal Małgorzata Bieżanowska - Liwuś

          • ŚWIĘTO RÓŻNYCH POKOLEŃ

          • 15.09.2023 r.

            Podczas TYGODNIA SZCZĘŚCIA klasa 7c realizowała zadanie Święto Różnych Pololeń, w ramach którego wybrała się z seniorami z Dziennego Domu Seniora na wycieczkę norting woking na bielawskie jesioro.

             

            opr. Marlena Włostowska

          • INTEGRACJA W "PRZEPOMPOWNI"

          • 14.09.2023 r.

            Wypoczynek, integracja ale i odrobina nauki. Tak klasy 4b i 4c bawiły się w "Przepompowni" czyli w Interaktywnym Centrum Poszanowania Energii.

            Uśmiechy nie schodziły uczniom z twarzy a klasyczne ognisko z kiełbasą na kiju było nie lada atrakcją.

             

            opr. Agata Gromek