„Gdyby ludzie wiedzieli, jak bardzo czytanie książek zmienia nasze mózgi, zmienia w jak najlepszym tego słowa znaczeniu, statystycznego Polaka nie dałoby się oderwać od książek” /T. Rożek/*
Dewizę wypowiedzianą przez dra. Tomasza Rożka należy propagować nieustannie i na wszelkie możliwe sposoby – dla dobra dzieci, dla ich wszechstronnego rozwoju. Wśród różnorodnych działań mających na celu propagowanie czytelnictwa nasza biblioteka prowadzi akcję p/h „Czytamy Muminki”. Za nami kolejne zajęcia, w których uczestnikami są dzieci „świetlicowe” z grupy Pani Agnieszki Adamczyk. Tym razem wysłuchały historii o zaginionej torebce Mamusi Muminka. Następnie rozmawialiśmy: o przyjaźni, o współczuciu, o sposobach reagowania w sytuacjach trudnych, stresujących. Była to więc ciekawa dyskusja o wartościach – o tolerancji, empatii, wrażliwości na drugiego człowieka. I w naturalny sposób został wywołany temat dotyczący czytania książek w ogóle: „Dlaczego warto czytać książki?”. Dzieci z lekkim zdziwieniem przyjęły informację, że książka to nie tylko, jak stwierdziły, „świetna rozrywka” czy „zdobywanie nowych informacji”, ale coś dużo, dużo więcej. Otóż książka: ● rozwija wyobraźnię ● znacząco łagodzi stres ● zwiększa zasób słownictwa ● wpływa na umiejętność pisania, ortografię ● poprawia pamięć ● kształtuje osobowość ● poprawia skupienie i koncentrację ● dostarcza nowych myśli ● ułatwia zrozumienie świata i ludzi ● wyrabia zdolność oceny (dobro – zło) ● wzmacnia poczucie sprawiedliwości ● chroni przed uzależnieniami ● inspiruje… Trudno wręcz wyliczyć, ile korzyści płynie dla dziecka kiedy czyta książki. Z całą mocą będziemy jako nauczyciele przekonywać o tym zarówno dzieci, jak i rodziców. Staramy się też zachęcać rodziców do tego, by wspólnie z dzieckiem czytali książki i rozmawiali o nich. W sposób nieoceniony wzmacnia to poczucie własnej wartości dziecka i umacnia więzi z rodzicem. Bo jak powiedział Jim Trelease, autor książki „Czytanie na głos, które rozwija i buduje relacje”: „Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka (…) jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji” (dzisiaj byśmy dodali – ograniczenie dostępu do smartfona, gier komputerowych…).
W bibliotece to właśnie robimy: wspólnie czytamy i rozmawiamy o książkach wierząc, że zaszczepimy w uczniach nawyk stałego z książką kontaktu. Bo to najwspanialsza inwestycja w rozwój dziecka, w jego przyszłość, w osiąganie sukcesów - i to nie tylko w nauce!
* T. Rożek, „Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek”: https://youtu.be/gTUmod-Kkx0
Oprac. Krystyna Świerczyńska