JAK WYBRAĆ SZKOŁĘ PONADPODSTAWOWĄ?. RÓŻNICE MIĘDZY LICEUM, TECHNIKUM a SZKOŁĄ BRANŻOWĄ - SPRAWDŹ z MAPĄ KARIER⬇️
KOBIET DNI SĄ CAŁY ROK🙃 , ALE 8 MARCA CELEBRUJEMY SZCZEGÓLNIE❣️🌷
WYRÓŻNIENIE🎤
7 marca 2025 r. w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbył się XVIII Dolnośląski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej im. Mieczysława Kozara-Słobódzkiego. Konkurs przyciągnął wielu wykonawców, którzy zaprezentowali szeroki zakres pieśni patriotycznych, klasycznych, jak i współczesnych.
Naszą szkołę reprezentowała Amelia Furmańczyk, która za wykonanie piosenki "Biały krzyż" otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy!
"POD PAPUGAMI"🎤👏
7 marca 2025 r. w Korfantowie odbył się XI WOJEWÓDZKI FESTIWAL PIOSENEK CZESŁAWA NIEMENA. Uczestnicy musieli zmierzyć się z trudnym ale pięknym repertuarem wyjątkowego polskiego artysty.
Reprezentantem naszej szkoły na festiwalu był Piotr Andrzejewski, który przed jurorami zaprezentował utwór „Pod papugami”.
Piotrek otrzymał najwyższą nagrodę festiwalu- GRAND PRIX i uznanie jury.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI? WARTO (prze)CZYTAĆ!
„Gdyby ludzie wiedzieli, jak bardzo czytanie książek zmienia nasze mózgi, zmienia w jak najlepszym tego słowa znaczeniu, statystycznego Polaka nie dałoby się oderwać od książek” /T. Rożek/*
Dewizę wypowiedzianą przez dra. Tomasza Rożka należy propagować nieustannie i na wszelkie możliwe sposoby – dla dobra dzieci, dla ich wszechstronnego rozwoju. Wśród różnorodnych działań mających na celu propagowanie czytelnictwa nasza biblioteka prowadzi akcję p/h „Czytamy Muminki”. Za nami kolejne zajęcia, w których uczestnikami są dzieci „świetlicowe” z grupy Pani Agnieszki Adamczyk. Tym razem wysłuchały historii o zaginionej torebce Mamusi Muminka. Następnie rozmawialiśmy: o przyjaźni, o współczuciu, o sposobach reagowania w sytuacjach trudnych, stresujących. Była to więc ciekawa dyskusja o wartościach – o tolerancji, empatii, wrażliwości na drugiego człowieka. I w naturalny sposób został wywołany temat dotyczący czytania książek w ogóle: „Dlaczego warto czytać książki?”. Dzieci z lekkim zdziwieniem przyjęły informację, że książka to nie tylko, jak stwierdziły, „świetna rozrywka” czy „zdobywanie nowych informacji”, ale coś dużo, dużo więcej. Otóż książka: ● rozwija wyobraźnię ● znacząco łagodzi stres ● zwiększa zasób słownictwa ● wpływa na umiejętność pisania, ortografię ● poprawia pamięć ● kształtuje osobowość ● poprawia skupienie i koncentrację ● dostarcza nowych myśli ● ułatwia zrozumienie świata i ludzi ● wyrabia zdolność oceny (dobro – zło) ● wzmacnia poczucie sprawiedliwości ● chroni przed uzależnieniami ● inspiruje… Trudno wręcz wyliczyć, ile korzyści płynie dla dziecka kiedy czyta książki. Z całą mocą będziemy jako nauczyciele przekonywać o tym zarówno dzieci, jak i rodziców. Staramy się też zachęcać rodziców do tego, by wspólnie z dzieckiem czytali książki i rozmawiali o nich. W sposób nieoceniony wzmacnia to poczucie własnej wartości dziecka i umacnia więzi z rodzicem. Bo jak powiedział Jim Trelease, autor książki „Czytanie na głos, które rozwija i buduje relacje”: „Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka (…) jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji” (dzisiaj byśmy dodali – ograniczenie dostępu do smartfona, gier komputerowych…).
W bibliotece to właśnie robimy: wspólnie czytamy i rozmawiamy o książkach wierząc, że zaszczepimy w uczniach nawyk stałego z książką kontaktu. Bo to najwspanialsza inwestycja w rozwój dziecka, w jego przyszłość, w osiąganie sukcesów - i to nie tylko w nauce!
* T. Rożek, „Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek”: https://youtu.be/gTUmod-Kkx0
Oprac. Krystyna Świerczyńska
ERASMUS+
ERASMUS+ 2024-2025 KADRA
Projekt dotyczy udziału grupy nauczycieli w kursach metodyczno-językowych w krajach: Hiszpania, Cypr, Malta i Irlandia, które umożliwią podniesienie kompetencji zawodowych kadry szkoły w doskonaleniu ponadnarodowym. Działania te przyczynią się do aktywnej wymiany doświadczeń zawodowych, ułatwią nawiązywanie kontaktów i organizację kolejnych projektów międzynarodowych na rzecz kadry i uczniów.
Głównym celem projektu jest polepszenie jakości pracy szkoły i nadanie jej wymiaru europejskiego, poprzez zdobycie nowych kwalifikacji przez reprezentantów grona pedagogicznego i kadrę zarządzającą w zakresie: kompetencji jezykowych, aktywności edukacyjnej, nowych metod nauczania z uwzględnieniem technoligii cyfrowych oraz wymiany doświadczeń.
Dokumenty do pobrania:
KONKURS "W ŚWIECIE PEZJI JANA BRZECHWY"
- 3
📅 25 lutego 2025 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „W świecie poezji Jana Brzechwy”. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, interpretując wiersze tego wybitnego poety. Występy były pełne emocji, kreatywności i zaangażowania, a uczestnicy zachwycili wszystkich swoją dykcją oraz wyrazistą interpretacją tekstów. Jury miało niezwykle trudne zadanie, ponieważ poziom konkursu był bardzo wysoki.
🏆 Wyniki konkursu:
🥇 1 miejsce:
• Zofia Stamulopulos
• Zofia Rutkowska
• Michał Szczeblewski
🥈 2 miejsce:
• David Bernatek
• Alan Walczak
• Agata Bęben
🥉 3 miejsce:
• Filip Zjawin
• Laura Land
• Lena Cibor
✨ Wyróżnienia otrzymali:
• Antoni Woźny
• Tamara Zubenko
• Julia Majcher
• Lena Kocik
• Angelina Bardetska
• Bartłomiej Szczęsny
• Alicja Gawrycka
• Maria Mróz
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Wasze występy dostarczyły nam wielu wzruszeń i radości.
opr. Karolina Waśkiewicz
DZIEŃ NALEŚNIKA PRZED NAMI
BĄDŹMY ZDROWI, WIRUSOM MÓWIMY NIE!!
24-28.02.2025 r.
7Uczniowie klasy 2c przez cały tydzień głowili się nad odpowiedzią na pytanie: Co zrobić, żeby nie chorować? Najpierw dzieci przypomniały sobie piramidę żywienia oraz wpływ witamin na funkcjonowanie organizmu. Rozmawiały jak rozpoznać chorobę i do jakiego lekarza specjalisty należy się udać po pomoc. Pojawiły się trudne słowa: profilaktyka zdrowotna, odporność, probiotyki, wirusy, bakterie . Wszyscy byliśmy zgodni, ze należy troszczyć się o siebie, warto zmienić złe przyzwyczajenia i pilnować przestrzegania zdrowych nawyków. Chcąc przełożyć wiedzę na praktykę, uczniowie przygotowywali samodzielnie pyszną i zdrową sałatkę owocową. Dzieci wybrały i przyniosły do klasy swoje ulubione owoce. Przygotowały swoje stanowiska, umyły ręce i zabrały się za krojenie owoców, co sprawiło im nie lada przyjemność. W klasie unosił się zapach owoców, a kolorowe kompozycje witaminowe cieszyły oczy wykonawców. Już wiemy, że sałatka owocowa to zdrowie na talerzu!
opr. A.Adamczyk
WYJĄTKOW GOŚCIE W NASZEJ SZKOLE
- 19
28 lutego 2025 r. mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców. Był to dzień pełen dobrej zabawy i nowych doświadczeń związanych z nauką😊 Dzieci miały okazję zobaczyć jak wyglądają szkolne sale i równie barwne korytarze🏫 oprócz tego rodzice mieli możliwość porozmawiać z dyrekcją oraz przyszłymi wychowawcami klas pierwszych👩🏫Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia przygotowane przez nasze Panie, na których dzieci mogły odkrywać matematykę, poznawać sekrety naszego ojczystego języka, wziąć udział w zabawach integracyjnych i korzystać z tablicy multimedialnej📚📋Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili!❤️ Mamy nadzieję, że spotkamy się we wrześniu nim zadzwoni pierwszy dzwonek! 🛎️🎒