• Aktualności

    Warto przeczytać
          • JASKINIOWA PRZYGODA

          • 25 października 202 3r.  klasy trzecie wybrały się na wycieczkę  do Jaskini Niedźwiedziej, położonej w Masywie Śnieżnika, w pobliżu miejscowości Kletno. Jaskinia Niedźwiedzia jest jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Z entuzjazmem i we wspaniałych humorach wyruszyliśmy na wycieczkę. Po podróży autokarem, dotarliśmy na miejsce parkingowe. Okazało się, że aby dotrzeć do celu, trzeba iść około 1,5 km asfaltem. Kiedy już dotarliśmy do jaskini, rozdzieliliśmy się na kilka grup, ponieważ do środka mogła wejść określona liczba osób, ze względu na obostrzenia związane z ochroną mikroklimatu jaskini. We wnętrzu jaskini nie mogliśmy napatrzeć się na piękne stalaktyty, stalagmity, draperie, misy martwicowe, nacieki i inne cuda stworzone przez samą naturę. Zobaczyliśmy również szkielet niedźwiedzia żyjącego tam w dawnych czasach. Spotkaliśmy też nietoperza zatopionego w polewie kalcytowej. Udało nam się zobaczyć żywego nietoperza! Do domu wróciliśmy nieco zmęczeni, ale nikt nie żałuje, że pojechał na wycieczkę. W jeden dzień dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawostek, przywieźliśmy różne pamiątki i zdobyliśmy nowe umiejętności.

             

            opr. Iwona Kląskała

          • "ZIELONA LEKCJA"

          • Oto efekt kolejnej "zielonej lekcji" inspirowanej jesienną porą roku. Tym razem mamy jesienne kolaże w wersji polskiej i angielskiej w wykonaniu klas 5c i 5b oraz utwory poetyckie "Na słotę" autorstwa młodych poetów z 5b, dla których wzorem był polski poeta Stanisław Grochowiak z wierszem pod tym samym tytułem.

             

            opr. Jolanta Hada-Jasikowska

          • ZAŚPIEWAŁY W FINALE KONKURSU

          • Galą finałową zakończył się XVIII Konkurs Piosenki Poetyckiej "Mimozami jesień się zaczyna". Konkurs był zorganizowany przez 3 Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

            Dwie nasze zdolne uczennice zostały zakwalifikowane i zaśpiewały w finale konkursu.

            W kat. klas 7-8

            1 m otrzymała Hania Płusa z kl.8b a wyróżnienie Ariena Wiktorska z kl. 7d

            Serdecznie gratulujemy sukcesów.

             

            opr. Anna Lutz

          • ZAJĘCIA W CIEKAWYM MIEJSCU

          • Czy Wirtualna Rzeczywistość służy tylko do celów rozrywkowych? 📼🥽 Absolutnie nie!

            Technologia wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) rzeczywistości zakłada naukę i popularyzację kierunków technicznych w oparciu o nowoczesną i atrakcyjną formę zajęć. 24 października 2023 r. klasy: 7b i 7 d odwiedziły nowoczesne Centrum Szkoleniowe INNOVATION PARK w wałbrzyskim „INVEST-PARK”, który działa  pod szyldem Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU ".

            Podczas zajęć uczniowie mieli okazję m.in. wczuć się w rolę spawaczy oraz mechaników samochodowych.

             

            opr. Monika Rusnak

          • FESTIWAL PIOSENEK ELENI ZA NAMI-SĄ SUKCESY😊

          • V Ogólnopolski Festiwal Piosenek Eleni przeszedł do historii. Uczestniczyło w nim naszych 4 uczniów : Andrzejewski Piotr z klasy 5b, Matylda Oluwole z klasy 5c, Amelia Furmańczyk z kl. 6 c i Ariena Wiktorska z kl.7d . Występy młodych wykonawców oceniało jury w składzie : Eleni Tzoka, Joanna Horodko, Artur Orzech Laureatkami zostały Ariena Wiktorska i Amelia Furmańczyk wyróznienia w kat 1. otrzymali Matylda Oluwole i Piotr Andrzejewski.

            Serdecznie gratulujemy.

             

            opr. Anna Lutz

          • KAŻDEGO ROKU O TEJ SAMEJ PORZE...

          • Uroczysta akadenia z okazji Dnia Edukcji Narodowej. Uczniowie wystąpili przed nauczycielami, nauczycielami emertyami, pracownikami administracji i obsługi oraz przedstawicielami Rady Rodziców.

          • NATURA DROGĄ DO SZCZĘŚCIA I ZDROWIA CZŁOWIEKA"

          • 7.10.2023 r. grupa naszych uczniów pod opieką p.Barbary Hucaluk i J.Hady- Jasikowskiej rozpoczęła realizację projektu "Natura drogą do szczęścia i zdrowia człowieka". Pierwsze zajęcia promujące kontakt z naturą poprzez obserwację zmieniającej się przyrody, pobyt na świeżym powietrzu, twórczą współpracę odbyły się nad Jeziorem Bielawskim. Radosna nauka języka polskiego i angielskiego na łonie natury zakończyła się pieczeniem kiełbasek i wymianą wrażeń.

            Czekamy na kolejne spotkanie!

             

            opr. Jolanta Hada-Jasikowska

          • OGÓLNOPOLSKI TEST DYSLEKSJI

          • Masz trudności w nauce? Czytanie ze zrozumieniem albo nauka zasad pisowni sprawia Ci duży kłopot?  A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.

            Jak to sprawdzić? Idealną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, organizowany w dniach 5-10.10.2023 r. Udział nic nie kosztuje. Test można rozwiązać zarówno przez przeglądarkę, jak i w bezpłatnej aplikacji Zday dostępnej w Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=live.zday.app&pli=1) oraz

            App Store (https://apps.apple.com/pl/app/zday/id6461458006?l=pl).

            Wypełnienie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczestnik od razu zobaczy swój rezultat. Będzie to wyrażone w procentach prawdopodobieństwo , że masz dysleksję wraz z komentarzem identyfikującym Twoje trudności oraz sugerującym dalsze kroki.

            Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale może stanowić sygnał do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie należy się bać ani wstydzić. U wielu sławnych osób stwierdzono to zaburzenie i wyraźnie widać, że nie przeszkodziło im w odniesieniu sukcesu.

            - Wielu uczniów zbyt późno dowiaduje się, że mogą mieć dysleksję.  Z tego powodu osiągają na przykład gorszewyniki na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ_ podlegają ocenie na zasadach jednakowych z ogółem uczniów - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. - Ogólnopolski Test

            Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom.

            Chcesz dowiedzieć się więcej? Wszystkie informacje znajdziesz na:

            https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/

            Ogólnopolski Test Dysleksji jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy podstawówki wzwyż). W sytuacji, gdy uczestnikiem jest osoba poniżej 13 roku życia, rekomendujemy, aby test był rozwiązywany przez rodzica lub opiekuna prawnego.

            To bezpłatne wydarzenie organizowane jest z inicjatywy serwisu edukacyjnego Zday.pl [2], pod patronatem Fundacji Języka Polskiego, fundacji Kopalnia Pomysłów oraz fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej.

            Test odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

             

          • PIERWSZAKI REALIZUJĄ PROGRAM "ŚWIADOMOŚĆ PROCENTUJE"

          •  Uczniowie klas: 1b i 1c  rozpoczęli cykl spotkań muzycznych online wraz z autorką bajek, wierszy i piosenek dla dzieci Panią Moniką Kluzą . Zajęcia prowadzone w ramach Programu mają na celu między innymi dodanie pewności siebie, rozbudzenie potencjału, stworzenie przestrzeni aby dzieci uwierzyły w siebie, doceniły się wzajemnie. Tytuł pierwszego spotkania to „Przyjaźń. O prawach świata, które wspierają harmonijny rozwój dzieci i poprawiają relacje w grupie".  Zajęcia  były pełne tańców, śmiechu, ćwiczeń, zajęć plastycznych i wciągnęły dzieci do wspólnej zabawy, budując prawidłowe relacje w grupie. Podczas zajęć starały się odpowiedzieć na pytania :

            *Co sprawia, że przyjaźnimy się z jakimiś osobami?

            *Gdzie możemy spotkać przyjaciół?

            *Kiedy możemy rozpoznać, że przyjaźń jest prawdziwa?

            *Gdzie w świecie jest takie miejsce w którym przyjaźń jest bardzo ważna?

            *Jak myślicie, czy w kosmosie jest potrzebna przyjaźń?

            Zajęcia, oparte są głównie o metodę umuzykalniania dzieci ,metodę aktywnego słuchania muzyki, metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, metoda gimnastyki  twórczej (ekspresyjnej), metodę kinezjologii edukacyjnej, pedagogikę zabawy, pedagogikę uśmiechu oraz autorską metodę Moniki Kluzy – trening muzyczny marzeń.

            Z niecierpliwością i zaciekawieniem czekamy na kolejne spotkanie.

             

            opr. Agnieszka .Adamczyk

          • BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE

          •  

              

            Klasa 1c była na wycieczce edukacyjnej  w Miasteczku Ruchu Drogowego przy bielawskim parku. Pierwszaki uczyły się rozpoznawać znaki drogowe i  przygotowywały się  do bezpiecznego poruszania się po drodze. Pilnie stosowały w praktyce zasadę przechodzenia przez pasy. W czasie wycieczki dzieci  połączyły naukę z zabawą. 

             

            opr. Agnieszka Adamczyk

              

          • WYMIANA DOŚWIADCZEŃ

          • „Tylko moc ciała i ducha wyznaczyć może granice zwycięstwa”.

            Pierre de Coubertin, 1912

            W dniach 29.09.2023 - 01.10.2023 r. Pani Dyrektor Beata Lis i Pani Wicedyrektor Beata Tomczak - Litwa biorą udział w Ogólnokrajowym Sejmiku Rad Olimpijskich Klubów Olimpijczyka i Szkół im. Polskich Olimpijczyków w Piasecznie. Działacze środowisk sportowych spotkali się, by wymienić doświadczenia i pomysły, porozmawiać o sprawach sportu, idei olimpizmu, miejscu aktywności sportowej w naszym życiu.

            Jest ciekawie!

            Relacja z pierwszego dnia 👇

            https://radaolimpijska.pl/

             

          • STYPENDIA ARTYSTYCZNE

          • 28 września 2023 r. w MOKiS odbyła się uroczysta Gala wręczenia stypendiów artystycznych Burmistrza Miasta Bielawa. Stypendia otrzymało 32 uzdolnionych bielawian.  Z naszej szkoły stypendia otrzymali: Mary Jane Alichniewicz, Ariena Wiktorska, Amelia Furmańczyk, Matylda Oluwole,  Karen Kaptur, Natasza Jakubowska, Morgan Kaptur, Kacper Rygiewicz,  Filip Musiałek.

            Uroczystość uświetniły występy naszego szkolnego zespołu wokalnego oraz solistów.   

             

            opr. Anna Lutz

          • MATEMATYKA - INACZEJ

          • 29.09.202 3r. klasa 7c wzięła udział w zajęciach matematycznych nt. "Ile krawędzi ma piłka" w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauk.

            opr. Marlena Włostowska